• Aktualno¶ci • Portfolio • Zamów program • Zleć usługę • Kontakt • Strona główna

PortfolioBieżąca - skrócona prezentacja: Prezentacja (pptx) z IV.2012, waga 10 MB

Wybrane projekty SkyRaster, zaprojektowane bądź rozwijane przez mgr inż. Marka Kupaja:

Carport Architect 3D wersja wielojęzykowa
II-III.2013
Modernizacja programu do wizualizacji wiat garażowych i zadaszeń z drewna wykonanego dla CarportPlanet - program jest dostępny bezpłatnie na stronie CarportPlanet.pl
Wraz z początkiem roku 2013 i powodzeniem projektu Carport Architect 3D, została przygotowana lokalizacja programu na język angielski oraz niemiecki. Translacja objęła również internetową stronę Producenta zadaszeń CarportPlanet.

Oprócz tego program został wzbogacony o nowy typ konstrukcji dachu (S-kształtkę), oraz wyposażony w pomniejsze usprawnienia i poprawki.Sonda Dynamiczna
XI.2012-III.2013
Oprogramowanie do opracowywania badań sondowania gruntu, wg badań z użyciem sondy dynamicznej (np. DPL SD-10)
We współpracy z uznanym dystrybutorem sprzętu geotechnicznego Geolab na przełomie 2012/2013, został zaprojektowany i wykonany program, pozwalający na szybkie i intuicyjne opracowanie badań gruntu w postaci kart sondowania.
Program został wyposażony w wygodny edytor profili litologicznych, umożliwiający szybkie zdefiniowanie właściwości badanego gruntu. Co ważniejsze, jako jeden z nieliczonych programów do tego typu, został wzbogacony o moduł weryfikacji zgodności z normą w postaci ścisłej (restrykcyjnej) bądź uproszczonej. Dzięki temu program można wykorzystać zarówno do badań oparty o starsze normy PN-B jak i nowsze PN-EN.
Prezentowane przez program arkusze są konfigurowalne, tj. użytkownik może wybrać interesujące go kolumny, które mają być przedstawione na wykresie. Niepodważalną zaletą programu jest jego cena i specjalizacja - użytkownik nie musi kupować drogiego pakietu geotechnicznego, aby móc profesjonalnie opracować tego typu badania.

Carport Architect 3D (PL)
IX-XII.2012
Program do wizualizacji wiat garażowych i zadaszeń z drewna wykonany dla CarportPlanet
Program jest dostępny bezpłatnie na stronie CarportPlanet.pl
Wraz z końcówką roku 2012, zakończony został projekt, który był elementem "powrotu do źródeł" związanych z opracowywaniem narzędzi CAD/3D.
Dla Producenta zadaszeń CarportPlanet został zrealizowany projekt innowacyjnego i łatwego w obsłudze programu narzędziowego do wizualizacji i ułatwiania zamawiania wycen.

Program został wyposażony nie tylko w moduł wizualizacji kilku typów wiat/zadaszeń w 3D, ale także możliwość wpasowania wiaty w dowolnie wybrane przez użytkownika zdjęcie. Dodatkowo w programie uwzględniono możliwość animacji modelu (obrót) oraz symulacji cienia, bazującego na algorytmie obliczeniowym, symulującym położenie Słońca, na podstawie daty i lokacji.

iPlanograf
III-V.2012
Oprogramowanie i osprzęt do planografu, system do badania nierówności nawierzchni, m.in. wg normy BN-68/8931-04
We współpracy z JLDesigns w roku 2012, na zamówienie jednego z naszych Klientów, zaprojektowaliśmy cyfrową stację pomiarową, pozwalającą na zamontowanie na planografie oraz wykonanie pomiaru badania nierówności nawierzchni.
Zaletą naszego systemu jest duża mobilność - iPlanograf korzysta z bezprzewodowego wysyłu informacji (opartego o inne nasze rozwiązanie - Ultra Adapter). Z tego względu użytkownik nie musi martwić się o kabel USB/szeregowy, lecz podłącza się do urządzania poprzez wygodne łącze radiowe Bluetooth. Urządzenie pozwala na podłączenie jednego czujnika, zamontowanego na kole pomiarowym oraz jednego czujnika potencjometrycznego, do badania nierówności nawierzchni. Urządzenie jest odporne na wstrząsy, zakłócenia oraz na możliwość ochlapania przez wodę.
Dostarczane przez nas autorskie i profesjonalne oprogramowanie integruje nie tylko funkcjonalność rejestracji pomiaru, ale także zwiększa jego dokładność (w czasie rzeczywistym). Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować dokładność lokalizacji (rzędna pozioma) na wyższym poziomie, niż obecne urządzenia tego typu na rynku. Oprócz tego użytkownik może swobodnie opisać i zarządzać pomiarem, drukować orzeczenia a nawet kalibrować urządzenie.

SkyRaster.Net
II.2012
Strona Serwisowa WWW, udostępniająca innowacyjny system wynajmu oprogramowania oraz funkcje serwisowe (śledzenie zgłoszeń serwisowych)
W lutym 2012 udostępniliśmy kolejny serwis, będący następcą starszego serwisu dobra-umowa.pl. Obecny serwis udostępnia nowe funkcjonalności i dostarczony został w szacie graficznej bardziej powiązanej z firmą.

Innowacją w serwisie okazała się integracja z systemem Wynajmu Oprogramowania SkyRaster. Dzięki temu, użytkownicy mogą w wygodny sposób wynajmować programy, co najważniejsze - za atrakcyjne kwoty, które sprawią, iż każdy program jest w zasięgu każdego portfela. Brak zbędnych formalności i błyskawiczna możliwość startu to jedne z wielu zalet naszego nowego systemu. Wraz ze startem usługi wynajmu dostarczone nowe instalatory, które pozwalają na jeszcze szybsze i wygodniejsze zainstalowanie oprogramowania.
Serwis umożliwia zarówno obsługę dzierżawy oprogramowania, jak i obsługę kwestii serwisowych,tj. uzyskiwania aktualizacji oraz zgłaszanie sugestii, uwag bądź ew. błędów dotyczących programów. Śledzenie zgłoszeń jest wygodne i pozwala w szybki sposób sprawdzić status rozwoju oprogramowania.

Labor Tech 4
VI.2011
oznaczanie wsk. zagęszczenia wg met. objętościomierza piaskowego lub wodnego
badania laboratoryjne, geotechnika
W czerwcu 2011 udostępniliśmy naszym klientom najnowszy produkt - Labor Tech 4. Program został opracowany w celu przyspieszania pracy w laboratorium drogowym lub przyzakładowym.
Na podstawie profesjonalnie wykonanej analizy zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy program z serii wspomagania badań geotechnicznych. Tym samym oferujemy klientom kolejny produkt posiadający duże możliwości i rozwiązujący kompleksowo problemy spotykane podczas badań gruntu.
Na szczególną uwagę zasługuje intuicyjny interfejs wprowadzania danych oraz zintegrowane możliwości automatyzacji pomiaru z wykorzystaniem wag elektronicznych z interfejsem szeregowym.

Program przeznaczony do oznaczania wskaźnika zagęszczenia z użyciem objętościomierza piaskowego lub wodnego pozwala na wygodne przeprowadzenie badania i uzyskanie stanu zagęszczenia gruntu oraz przyspiesza opracowywanie profesjonalnych orzeczeń o jakości badanego gruntu. Program oferuje tym samym uzupełnienie metod, opracowanych we wcześniejszym programie Labor Tech 1.

SkyRaster.com
V.2011
Strona Firmowa WWW, wraz z autorskim systemem zarządzającym, z systemem obsługi zamówień oraz obszernymi informacjami dotyczących oferowanych usług i produktów
W maju 2011 nasza strona firmowa uległa gruntownej modernizacji i ulepszeniu. Zmianie uległa zarówno warstwa graficzna (z biało-szarej kolorystyki na barwną), jak i opis produktów i usług, które stały się obszerniejsze, atrakcyjniejsze wizualnie, bardziej precyzyjne i merytorycznie dopracowane.

System zamówień również uległ zmianie - do dyspozycji klientów udostępniono wygodny system zakupowy, umożliwiający przechowywanie w koszyku produktów, zmianę ilości kupowanych licencji oraz umożliwiający wybranie dodatkowych opcji zakupu.

Uzupełnione zostało portfolio, ukazujące zarówno ważniejsze dokonania, jak i drogę, jaką pokonaliśmy projektując proste aplikacje obliczeniowe, aż do złożonych i kompleksowo działających rozwiązań, polecanych przez klientów.

Wraz z nowym projektem graficznym zostały także zaprojektowane nowe wizytówki, nawiązujące do głównego układu strony.

iFotoTable
V.2011
elektroniczna bezprzewodowa tabliczka wyświetlająca
dedykowana do wspomagania kontroli terenowych ARiMR metodą FOTO
W maju 2011 mamy przyjemność zaprezentować prototyp urządzenia wyświetlającego. Projekt rozpoczęty w 2010 r. wraz z UCProjects.eu miał na celu stworzenie urządzenia, pozwalającego na efektywne wykorzystanie w procesie inwentaryzacji fotograficznej obiektów.

Elektroniczna tabliczka to urządzenie wielkości kartki papieru A4, posiadające wygodny spust, umożliwiający wyświetlenie cyfrowej treści tabliczki. Treść cyfrowa jest przesyłana przez Bluetooth z palmtopa, sterującego tabliczką. Numer producenta jest pobierany z mapy obsługiwanej przez system TrackLab Terminal znajdujący się na palmtopie.

Giga-Sky
V.2011
sprzęt do wykonywania panoram gigapikselowych
głowice pomiarowe, pomiar zdalny
W maju 2011 premierę miał nasz zestaw Giga-Sky. Oparty o zrobotyzowaną głowicę pomiarową zestaw jest w stanie umożliwić sprawne i automatyczne wykonanie zdjęć do stworzenia wysokorozdzielczych panoram. Zestaw został dobrany w wyniku intensywnej integracji, rozpoczętej przez SkyRaster w roku 2009. W wyniku integracji powstało również urządzenie Ultra-Adapter.

Zestaw składa się z zautomatyzowanej głowicy wraz ze sterownikiem bezprzewodowym UltraAdapter, podłączonym do głowicy odpowiednim przewodem. Bazując na uniwersalnej budowie, sterownik umożliwia zarówno bezprzewodowe sterowanie głowicą, jak i sterowanie poprzez przewód USB lub RS232. Dzięki temu sprzętem można sterować, zarówno z poziomu komputera oraz urządzeń mobilnych klasy UMPC i PDA (palmtopy, smartfony). Sprzęt można zastosować również do celów pomiarowych.

audiotask.pl
III.2011
strona WWW intuicyjnego organizera dźwiękowego AudioTask
z modułem serwisowym udostępniania aktualizacji i zamówień
Wraz ze stworzeniem aplikacji AudioTask, stworzyliśmy stronę internetową, pozwalającą użytkownikom w szybki sposób zapoznać się z zaletami i możliwościami programu.

Do dyspozycji użytkowników oddaliśmy bezpłatną wersję testową, którą można uruchomić w wersjach demonstracyjnej (ograniczone funkcjonalności) bądź trial (tylko ograniczenie czasowe).
Serwis dysponuje także wygodnym panelem do składania zamówień i rejestracji wersji komercyjnych.

Równocześnie serwis komunikuje się z infrastrukturą serwerową, pozwalając na sprawne rejestrowanie i automatyczną aktualizację licencji z poziomu palmtopa.

Licencjonowani użytkownicy programu mogą w szybki sposób pobierać najnowsze wersje oprogramowania oraz śledzić historię zmian w programie.

AudioTask
III.2011
intuicyjny organizer dźwiękowy dla palmtopów i smartfonów z Windows Mobile z funkcją notatek (alarmów) głosowych, modułem zarządzania nagrań i ekranem startowym Today
AudioTask jest aplikacją przeznaczoną do wspomagania pracy poprzez rejestrację i odtwarzanie nagrań dźwiękowych.
Nagrania mogą być odtwarzane jako alarmy - notatki głosowe o zadanym czasie wzbudzenia alarmu i ich powtarzalności.
Użytkownik programu poprzez rozszerzony moduł dyktafonu, otrzymuje możliwość opisywania nagrań w sposób niedostępny w standardowym wyposażeniu oprogramowania systemu operacyjnego.
AudioTask oferuje nowy i wygodny sposób dodawania nagrań dźwiękowych. Droga prowadząca do rozpoczęcia rejestracji nagrania jest krótka - odpowiednio skonfigurowana aplikacja wymaga naciśnięcia jednego sprzętowego przycisku - to wszystko co wystarczy aby rozpocząć nagranie i zarejestrować ważną informację bądź uwagę.

TrackLab GeologicAnalyzer
XI.2010
mobilny system analizy sitowej gruntu
laboratoria drogowe, geotechnika, geologia
System umożliwiający znaczne przyspieszenie badań sitowych gruntu w laboratoriach drogowych lub materiałów budowlanych.
System składa się z:
 • Ultra Adaptera konwertującego sygnał szeregowy z wagi (interfejs RS232) na sygnał bezprzewodowy wraz z odpowiednim kablem podłączonym do wagi elektronicznej
 • Palmtopa odbierającego i sterującego wagą elektroniczną w sposób bezprzewodowy
 • Oprogramowania Terminalowego - Labor Tech 2 PRO Mobile - rejestratora danych
 • Oprogramowania PC - programu Labor Tech 2 PRO wyposażonego w moduł komunikacji (COM) z palmtopem, umożliwiający sterowanie programem przez palmtopa
System ma szczególne zastosowanie tam, gdzie dysponujemy wagami elektronicznymi i zachodzi konieczność umieszczenia komputera PC w innym pomieszczeniu, niż wagi.
Jeśli użytkownik posiada kilka wag, system również może je obsłużyć, pozwalając na jednoczesne wykonywanie 3 pomiarów.
Dzięki zestawieniu odpowiedniego sprzętu, można całkowicie wyeliminować konieczność zapisywania wyników na kartce i przesyłać je bezpośrednio do palmtopa lub komputera PC.

Labor Tech 2 PRO MOBILE
X.2010
mobilne oprogramowanie do analizy sitowej gruntu wg normy polskiej (PN) i unijnej (PN-EN)
laboratoria drogowe, geotechnika, geologia
Najnowszy program, będący rozwinięciem oprogramowania terminalowego Labor Tech 2 PRO Terminal, w samodzielną aplikację, pozwalającą na zautomatyzowane wykonywanie analizy sitowej. W odróżnieniu od aplikacji terminalowej, LT2PRO Mobile nie wymaga do obliczeń komputera PC, oferując tym samym znacznie większe możliwości pracy. Oprogramowanie jest przeznaczone na urządzenia typu PDA - palmtopy.
Estetyczny program z nowoczesnym interfejsem graficznym, w ramach systemu Geologic Analyzer umożliwia w sposób istotny przyspieszenie badań sitowych gruntu w laboratoriach drogowych, materiałów budowlanych lub w przedsiębiorstwach geologicznych.
Ze względu na większe możliwości, oferowane przez program LT2PRO Mobile, oprogramowanie terminalowe LT2PRO Terminal nie będzie już dostępne w sprzedaży.

TrackLab AreaControl v2
VII.2010
mobilny system kontroli powierzchniowej w wersji z dostosowaniami do 2010r
geodezja, pomiary GPS, pomiary działek, GIS, Windows Mobile
Najnowsza generacja systemu do geodezyjnej kontroli powierzchniowej, przystosowanego do wymogów ARiMR.
System umożliwia wygodne i sprawne zarządzanie i wykonywanie kontroli działek rolnych przy pomocy urządzeń klasy PDA. Nowoczesny system zarządzający pozwala w łatwy sposób zlokalizować wykonane prace i urządzenia, na jakich zostały pomiary wykonane.

System składa się z dwóch głównych komponentów - aplikacji na komputery PC oraz na urządzenia mobilne z systemem Windows CE lub Windows Mobile.

W wersji z 2010r. TrackLab umożliwiał m.in. dodawanie zdjęć wraz kierunkami ich wykonania, drukowanie raportów z kontroli, pełny eksport pomierzonych danych do formatu bazy MDB oraz zawierał pomniejsze dostosowania do wymogów ARiMR z 2010r.
Tracklab v.2 to także bogate możliwości wektoryzacyjne oraz pakiet dodatkowych narzędzi, umożliwiających sprawne przeprowadzenie kontroli.

Ultra GPS
V.2010
prototypowy półprofesjonalny odbiornik nawigacji satelitarnej (GPS)
dedykowany do pomiaru działek, z obsługą przez Bluetooth, kompatybilność z Rinex
Dzięki owocnej współpracy z UCProjects.eu w 2010 roku powstało urządzenie Ultra GPS.
Jest to mały prototypowy odbiornik nawigacji satelitarnej zasilany 3 bateriami AAA, oparty o technologię Bluetooth dającą temu niewielkiemu urządzeniu możliwość bezprzewodowej wymiany danych. Podobnie jak dostępne na rynku nawigacje GPS (moduły GPS) oferowane przez światowych producentów nawigacji satelitarnej, tak i ten moduł można wykorzystać do nawigacji pieszej, samochodowej, morskiej lub lotniczej. Moduł Bluetooth pozwala na komunikację do max. 100m w terenie otwartym.

W zestawie z odbiornikiem znajduje się mała, amatorska antena ceramiczna, jednakże urządzenie posiada techniczną możliwość podłączenia innych anten, o lepszych parametrach (poprzez złącze SMA). Urządzenie posiada możliwość przekazywania depesz GPS zarówno w standardowym formacie NMEA, jak i binarnym. Odpowiednie diody symbolizują stan pracy odbiornika.

Dodatkowym atutem jest możliwość przejścia w tryb pomiarowy (L1 C/A), umożliwiający rozpoczęcie i nagrywanie programowe pomiarów w trybie Rinex (obsługa poprzez oprogramowanie TrackLab). Dzięki trybowi Rinex, moduł GPS wraz z odpowiednim oprogramowaniem oraz profesjonalną anteną w trybie post-processingu wg zewnętrznych testów jest w stanie osiągnąć dokładność poniżej 1m.

Ultra Adapter UA-110
V.2010
uniwersalny adapter szeregowy
urządzenie do konwersji przewodowej i bezprzewodowej sygnałów szeregowych (RS232)
Uniwersalny adapter szeregowy, powstały w oparciu o design UCProjects.eu, pozwalający na zmianę interfejsu szeregowego bez konieczności zakupywania oddzielnych złączek, kabli adapterowych..itp Ultra Adapter integruje przewodowe urządzenia i czyni je bezprzewodowymi. Porty:
• Bluetooth - port bezprzewodowy do podłączenia urządzeń elektronicznych, PC i PDA
• USB - port podłączeniowy do komputera PC
• RS232 - port do podłączania większości urządzeń elektronicznych, PC i niektórych PDA
• RJ12 - port do podłączania niektórych urządzeń pomiarowych i elektronicznych, (TTL/CMOS)
Dostępnych 6 trybów pracy:
RS232 - Bluetooth, • RS232 - USB, • Bluetooth - USB, • RJ12 - Bluetooth, • RJ12 - RS232 i • RJ12 - USB.

Sprzęt pozwala przede wszystkim na bezprzewodowe wykorzystanie urządzeń z RS-232, takich jak: odbiorniki GPS, wagi elektroniczne, czytniki, kasy fiskalne, pirometry, czujniki, sondy geotechniczne, dalmierze, mierniki promieniowania, tachimetry, głowice pomiarowe, odbiorniki radiowe i zdalnego sterowania. Dzięki technologii Bluetooth połączenie może nastąpić zarówno pomiędzy komputerem PC, UMPC, jak i palmtopem/smartfonem PDA.

Work Organizer
IV.2010
zarządzanie zamówieniami w sklepie komputerowym, uwzględniając synchronizację danych pomiędzy wieloma stanowiskami, zarządzanie czasem i porównywarka produktów
Aplikacja zarządzająca, dedykowana dla właścicieli sklepów komputerowych, którzy chcieliby zoptymalizować pracę swoją i swoich pracowników.

Aplikacja pozwala na zarządzanie zadaniami dla pracowników, zamówieniami, listą kontrahentów, stanem kasy. Aplikacja posiada wbudowany kalkulator stawek VAT i pozwala szybko przeliczyć ceny produktów. Program posiada także możliwość synchronizacji danych pomiędzy kilkoma komputerami.
Jedną z ciekawszych i przydatnych opcji jest możliwość automatycznego pobrania listy produktów z hurtowni Action wraz z możliwością szybkiego ich porównywania. Pracownik obsługujący program, dzięki WorkOrganizerowi otrzymuje błyskawicznie wszystkie dane na temat szukanego produktu, jego dostępności oraz szczegółowych parametrach (np. rozmiar monitora, wielkość pamięci) i zdjęcie. Dzięki temu może udzielić klientowi wyczerpujących informacji, profesjonalnie doradzić i zwiększyć jego zadowolenie oraz sprzedaż sklepu.

TrackLab Navigator
XI.2009
Aplikacja na tablety i przenośny sprzęt PC/UMPC, przeznaczona do nawigacji z użyciem odbiorników GPS, wizualizacją mapy i pomiarem punktów
Aplikacja nawigacyjno-pomiarowa z serii TrackLab. W odróżnieniu od aplikacji TrackLab Manager, program posiada prostszy interfejs, dedykowany namierzaniu, wytyczaniu i mierzeniu punktów przy pomocy GPS. Dzięki temu aplikacja jest prostsza w użyciu i po kilkunastu minutach nauki można rozpocząć normalną pracę.
Aplikacja wspiera wyświetlanie map rastrowych skalibrowanych do formatu FKR. Odpowiednie procedury wyświetlania pozwalają na sprawne wyświetlanie map o rozmiarach przekraczających 100 megapikseli (np. 10000 x 14000 pikseli). Aplikacja pozwala załadować punkty osnowy geodezyjnej i tym samym przy pomocy odbiornika GPS punkty te mogą być zlokalizowane.
Co istotne, aplikacja pozwala na podłączenie kilku odbiorników GPS naraz. Oprogramowanie było testowane na 3 odbiornikach Bluetooth naraz co pozwalało na dokładniejsze lokalizowanie punktu, niż w przypadku jednego odbiornika. Funkcjonalności wbudowane w program pozwalają szybko lokalizować azymut i odległość do wybranych punktów, wraz z możliwością ich zapisania i podładowania (oraz dokonania statystyk - obliczenia powierzchni i obwodu). Aplikacja pracuje w polskim geodezyjnym układzie współrzędnych: 1965 i była projektowana dla wytrzymałego komputera klasy tablet - pancernego tabletu Dell Latitude.

Centrum Serwisowe TrackLab
VI.2009
Serwis WWW Centrum Serwisowego TrackLab
strona dla użytkowników Oprogramowania TrackLab AreaControl
Wraz z wprowadzeniem na rynek Oprogramowania TrackLab AreaControl (przeznaczonego do obsługi kontroli działek rolnych), stworzyliśmy dla naszych klientów nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie serwisowe.

Łatwa w obsłudze strona pozwalała na szybkie zgłaszanie uwag bądź sugestii (bugtracker) do użytkowanego Oprogramowania oraz udostępniała możliwość pobierania najnowszych aktualizacji programu.
Użytkownicy mogli też śledzić postęp wprowadzania zmian oraz historię zmian w kolejnych wersjach systemu.

Strona została też wyposażona w sekcję informacyjną, uzupełnianą na bieżąco o odpowiedzi na zadawane przez klientów pytania. Stąd też maksymalnie ułatwiliśmy klientom rozpoczęcie i korzystanie z różnorodnych funkcjonalności, znajdujących się w dostarczonym Oprogramowaniu.
Dzięki zastosowaniu profesjonalnych rozwiązań, stosowanych zazwyczaj w centrach serwisowych dużych czołowych firm IT, umożliwiliśmy optymalizację komunikacji serwisowej, odciążając tym samym pocztę elektroniczną obu stron i zwiększając zadowolenie klientów.

TrackLab AreaControl
VI.2009
mobilny system kontroli powierzchniowej z użyciem GPS
w wersji z dostosowaniami wg instrukcji kontroli ARIMR dla roku 2009
Wdrożony w 2009 roku system wg obowiązującej instrukcji kontroli powierzchniowych ARiMR, przeznaczony dla wykonawców kontroli (przedsiębiorstw geodezyjnych).
Aplikacja pozwalała na kompleksowe zarządzanie procesem kontroli działek metodami IT/FOTO, począwszy od przygotowania danych, poprzez wykonywanie pomiaru GPS i zdjęć na urządzeniach mobilnych, kończąc na opracowaniu i edycji pomiarów do formatów akceptowanych przez ARiMR.
Nowoczesny system zarządzający pozwalał w łatwy sposób zlokalizować wykonane prace i urządzenia, na jakich zostały wykonane pomiary. System składa się z aplikacji na komputery PC (aplikacja typu CAD) oraz aplikacji GISowej na palmtopy (PDA).
Dzięki otwartemu podejściu do klienta oraz udostępnieniu dynamicznie rozwijanej niezależnej platformy, aplikacja zyskała przychylność wykonawców kontroli, a projekt okazał się sukcesem.

dobra-umowa.pl
III.2009
serwis ogłoszeniowo-aukcyjny
z funkcjonalnościami obsługi umów oraz możliwościami świadczenia opieki serwisowej
Tuż po niezbyt udanej współpracy z dwoma kontrahentami, powstał pomysł stworzenia serwisu, w którym możnaby prowadzić nawiązane umowy i umożliwić wykonawcom (firmom, freelancerom) i zleceniodawcom przejrzystszą i uczciwszą współpracę (utrudniającą ewentualne "nieczyste" zagrania).
Pomysł został ostatecznie bardzo rozbudowany o złożony serwis pozwalający również na zgłaszanie własnych ofert i obsługę aukcji zleceń. Serwis miał także funkcjonalności umożliwiające wykonawcom świadczenie usług serwisowych - obsługę zgłaszanych przez użytkowników uwag i błędów oraz opiniowanie jakości usług.

Serwis praktycznie ukończony w marcu 2009r. został udostępniony użytkownikom. Ze względu na rosnącą popularność wcześniej zaistniałych prostszych serwisów typu zlecenia-przez-net oraz przez brak aktywnej reklamy, serwis jest wykorzystywany jedynie sporadycznie, jako efektywna platforma do obsługi zgłaszanych przez klientów uwag (bugtracker). Obecnie (2011) poszukujemy inwestora i chętnych do współpracy przy serwisie.

Labor Tech 2 PRO
I.2009
program do kompleksowej klasyfikacji gruntu na podstawie analizy sitowej
laboratoria drogowe, geotechnika i geologia
Z początkiem roku 2009 udostępniliśmy naszym klientom najnowszy produkt - Labor Tech 2 PRO. Program został opracowany bazując na podstawie wcześniejszych osiągnięć na polu przyspieszania badań analiz sitowych.
Analizując potrzeby klientów i ściśle współpracując z wymagającymi użytkownikami, stworzyliśmy program, oferujący klientom bardzo dużo możliwości. Program przeznaczony do przedmiotowej klasyfikacji i wykonywania orzeczeń o jakości gruntu pozwala na wygodne definiowanie wymagań normowych, wprowadzanie wyników badań wg zestawionych wymagań. Możliwość zmiany zestawu sit, wyboru metody klasyfikacji oraz możliwość wpływania na stylistykę arkusza czyni ten program bardziej elastycznym, a przez to najnowocześniejszym programem do tego celu na rynku. Aplikacja obsługuje normy PN oraz ISO. Program stanowi godnego następcę starszego programu Labor Tech 2 i jest jednym z popularniejszych programów, sprzedawanych przez firmę SkyRaster.

Labor Tech 3
XI.2008
program do opracowania badań kruszyw na podstawie analizy sitowej
badania laboratoryjne, geotechnika
Powstały pod koniec 2008r. w ścisłej współpracy z Laboratorium Drogowym GDDKiA w Krakowie, program ma za zadanie w sprawny sposób, umożliwiać opracowywanie badań kruszyw z uwzględnieniem analizy sitowej. Aplikacja została zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi dla kruszyw normami.

Program przeznaczony jest do klasyfikacji i wykonywania orzeczeń o jakości kruszywa na podstawie badań laboratoryjnych. Aplikacja pozwala na wygodne definiowanie wymagań normowych, wprowadzanie wyników badań wg zestawionych wymagań. Możliwość zmiany zestawu sit, krzywych granicznych oraz możliwość wpływania na stylistykę arkusza czyni ten program bardziej elastycznym, a przez to najnowocześniejszym programem do tego celu na rynku.
Potwierdzeniem wysokiej jakości programu jest jego popularność wśród naszych Klientów. Zalety i trafne rozwiązania programu zostały wykorzystane do budowy następnego programu Labor Tech 2 PRO, który również okazał się sukcesem.

Labor Bet
XI.2008
Program do oceny wytrzymałości betonu na ściskanie
laboratoria drogowe, badania nieniszczące
W listopadzie 2008r. ukończyliśmy prace nad kolejnym program z serii aplikacji dla laboratoriów drogowych. Program przeznaczony jest do oceny wytrzymałości betonu na ściskanie wg normy unijnej PN-EN 206.1 "Beton".

Naszym zadaniem było dostarczenie programu intuicyjnego, jednocześnie pozwalającego na szeroki zakres pracy, począwszy od wykonywania pojedynczych protokołów a kończąc na orzeczeniach statystycznych.

Zadanie to zostało wykonane, a stworzony program zapewnia praktyczne wykorzystanie jako baza pomiarów wytrzymałości w nadzorowanych inwestycjach.

Aplikacja umożliwia wygodne zestawianie wyników badań wytrzymałościowych i wykonywanie obliczeń statystycznych na dowolnie wybranych zestawach badań. Dzięki nowoczesnej stylistyce i ergonomicznym interfejsie, program jest jednym z popularniejszych rozwiązań zamawianych przez naszych Klientów.

Terrain Inspector II
VII.2008
mobilny system wspomagania i nadzoru kontroli terenowych (rolniczych)
System umożliwiający pomiar oraz przetwarzanie informacji dotyczących działek rolnych. System składał się z części mobilnej (na PocketPC) oraz części PC (synchronizacja i przetwarzanie danych).
Podobnie jak pierwszy Terrain Inspector, aplikacja była tworzona w kooperacji z krakowską firmą Dephos sp. z o.o. (sprzedaż) oraz chorzowską firmą Eurosystem sp. z o.o. (projekt i kwestie merytoryczne).
Wersja przeznaczona do kontroli terenowych wg instrukcji ARiMR z roku 2008.
Dodane funkcjonalności programu:
 • podział na moduły IT (inspekcje terenowe) + FOTO (inspekcje foto)
 • podział na warstwy (główna, podrzędne, DKR)
 • usprawnione opisywanie DKR
 • wygodne wpisywanie listy inspektorów
 • usprawnione wyświetlanie map ewidencyjnych (podkładu XML)
 • nowa wersja protokołu (2008 rok) oraz obliczeń kompensacji (2008 rok)
 • współpraca z oprogramowaniem Vertical oraz Algeo
 • usprawniony Synchronizer danych PC

TrackLab Area
IV.2008
system do wykonywania pomiarów powierzchni przy użyciu GPS
TrackLab to złożony system, wdrożony w 2008r, pozwalający dzięki modułowi Area na wykonywanie pomiarów powierzchni urządzeniami typu PocketPC. W odróżnieniu jednak od innych aplikacji, dostępnych na rynku, aplikacja na PocketPC była ściśle powiązana z serwerami SkyRaster.
Każdy pomiar wykonany z użyciem aplikacji na PocketPC był wysyłany na serwer w celu dalszych obliczeń. Z tego też powodu każdy pomiar mógł zostać zweryfikowany przez użytkownika na specjalnie zaprojektowanym panelu TrackLabWWW. System oferował możliwość zamówienia map pomiaru w formacie GPX/KML. Na życzenie użytkownika, firma SkyRaster oferowała pakiety usług outsourcingowych, dotyczących wykonywania opracowań pomiarów do formatu PDF.
Dzięki wprowadzonym funkcjonalnościom, użytkownik dysponował wygodnym systemem, który pozwalał na realizację prostych usług z zakresu geodezji za atrakcyjną cenę. Każdy klient systemu dodatkowo otrzymywał pomoc techniczną i cenne wskazówki ułatwiające wykonywanie pomiarów.
System został opisany szerzej na tej stronie.

Młotek Schmidta N \EU
IV.2008
obliczenia wytrzymałości betonu dla pomiarów młotkiem Schmidta N
badania laboratoryjne nieniszczące
9 lat po premierze pierwszej wersji dla Windows, w 2008roku zakończone zostały prace modernizacyjne, mające dostosować program do obowiązujących obecnie norm unijnych.

Nowa wersja programu (3.X) pozwala na obliczenia zarówno wg starszej normy PN, jak i nowszej PN-EN (ISO), z uwzględnieniem wytycznych instrukcji ITB. W nowej wersji dodano również moduł archiwizacji i szybkiego przywoływania pomiarów oraz dodano możliwość powiązywania współrzędnych GPS badanych elementów.

Aplikacja przyspiesza procedury obliczeniowe cech wytrzymałościowych betonu z jego klasyfikacją (określeniem klasy betonu) oraz oceną jakości betonu na podstawie wskaźnika zmienności i wsp. jednorodności.
Wyniki z przebiegiem obliczeń prezentowane są w postaci orzeczenia wraz z prezentacją parametru hipotetycznego na czytelnym wydruku.

FotoKoder
XII.2007
geokodowanie zdjęć i nawigacja na rastrach dla PocketPC
GPS
Aplikacja na PocketPC, pozwalająca na geokodowanie zdjęć przy pomocy oprogramowania. Pozycja GPS jest osadzana w pliku JPEG w odpowiednim nagłówku, dzięki czemu inne aplikacje mogą odczytać powiązaną ze zdjęciem informację geograficzną.

Wbudowane mechanizmy pozwalają na wysyłanie pozycji odbiornika GPS poprzez sieć GSM, zarówno do serwisu WWW (usługa lokalizacyjna) jak i przez SMS.
W późniejszych latach wprowadzono możliwość prostych pomiarów powierzchni do celów amatorskich oraz nawigacji na skalibrowanych mapach rastrowych.
W aplikacji położono jednak nacisk na system geokodowania zdjęć, oferując równocześnie możliwość automatycznego wygenerowania galerii w postaci strony HTML.
Rozwój i sprzedaż aplikacji została zakończona pod koniec 2010 roku. Obecnie egzemplarze programu są dostępne jedynie na specjalne zamówienie. Użytkownicy chcący przekonać się o cechach programu mogą nadal ściągnąć wersję demonstracyjną z tej strony i cieszyć się podstawowymi funkcjonalnościami programu.


Ważniejsze wcześniejsze projekty wykonane przez mgr inż. Marka Kupaja:

DPMS (Project Management System)
2007-2008
System zarządzania czasem i projektami geodezyjnymi/fotogrametrycznymi
obsługa rejestracji czasu pracy, raportowania i urlopów
System umożliwiający prowadzenie elektronicznej książki obecności pracowników oraz nadzoru czasu pracy wykonany dla krakowskiej firmy fotogrametrycznej Dephos sp. z o.o.
Wykonany w PHP intranetowy serwis wykorzystywał mechanizm MySQL.
Wybrane możliwości serwisu:
 • logowanie pracowników na login/hasło
 • przydzielanie projektów pracownikom
 • rejestracja czasu pracy wraz z opcjonalną możliwością opisania dnia pracy (rozpoczęcie - zakończenie pracy)
 • automatyczne sumowanie czasu pracy
 • zaznaczanie delegacji, urlopów, urlopów okolicznościowych, chorobowych oraz nieobecności
 • generowanie zestawień czasu pracy wg listy pracowników
 • portal wiadomości związanych z projektem z wewnętrznym systemem doręczania wiadomości
 • prowadzenie listy pracowników
 • prowadzenie listy projektów
 • ustalanie struktury projektu

Terrain Inspector
2007
mobilny system wspomagania i nadzoru kontroli terenowych (rolniczych) dla Windows Mobile
pomiary GPS, inwentaryzacja fotograficzna, nawigacja, GIS, geodezja, palmtopy
System geoinformatyczny stworzony w 2007 roku podczas pracy etatowej w krakowskiej firmie Dephos sp. z o.o., z udziałem chorzowskiej spółki geodezyjnej Eurosystem sp. z o.o., jako konsultanta i dostawcy projektu merytorycznego.
Bazując na doświadczeniu uzyskanym przy rozwoju aplikacji na palmtopy, w szczególności aplikacji GPSTracker, M.Kupaj stworzył od podstaw niezależną aplikację, będącą pionierskim rozwiązaniem jeśli chodzi o gisowe mobilne aplikacje przeznaczone do realizacji ściśle wyznaczonego celu: wspomagania pracy wykonawców kontroli działek rolnych dla ARiMR. Zaprojektowany intuicyjny interfejs był jedną z zalet programu. Stworzenie aplikacji poprzedziły też badania wykonane przez Autora, sprawdzające przydatność palmtopów z wbudowanymi i zewnętrznymi antenami GPS do realizacji przedmiotowych kontroli. Na bazie uzyskanych doświadczeń uzyskano sprawnie działającą aplikację, pozwalająca na szeroki zakres pracy.
Powstanie Terrain Inspectora pokazało firmom geodezyjnym, iż krajowe rozwiązania oparte o innowacyjne technologie potrafią dorównywać będącym na rynku profesjonalnym aplikacjom inżynierskim. Program przyczynił się tym samym do rozwoju rynku oprogramowania geodezyjnego GPS do pomiarów powierzchni - w następstwie sukcesu programu, w późniejszych latach również inne firmy podjęły się wyzwania tworzenia oprogramowania mobilnego do w/w celu.

TextLine Processor
2007
podręczne narzędzie do przetwarzania i ekstrakcji danych tekstowych
geodezja, fotogrametria
Narzędzie napisane w ramach etatu w Dephos sp. z o.o., służące geodetom i fotogrametrom m.in. do szybkiej i sprawnej ekstrakcji danych oraz konwersji współrzędnych pomiędzy układami.
Stworzony autorski program był odpowiedzią na potrzeby geodetów w zakresie przetwarzania i ekstrakcji różnych danych z formatów tekstowych. W wielu przypadkach zachodziły konieczności masowego przeliczania danych, z różnych formatów i nierzadko wymuszało to pisanie odrębnych mikroprogramów do każdego celu.
M.Kupaj zaproponował elastyczny sposób rozwiązania tego problemu, oparty o możliwości przepływów danych, które w praktyce zastosował podczas pisania BluePrint Modelera w latach 2003-2005. Dzięki swobodnej możliwości konfiguracji, stworzenie mechanizmu konwersji zgodnie z potrzebami użytkowników zajmowało tylko parę minut. Intuicyjny mechanizm aplikacji pozwalał użytkownikowi skoncentrować się na pracy, zamiast na poznawaniu kolejnego mikronarzędzia. Oprócz możliwości konwersji danych z pojedynczych plików, aplikacja umożliwiała także sprawdzenia danego mechanizmu konwersji "w locie" - co przydawało się doskonale do podręcznych konwersji współrzędnych pomiędzy układami.

Raster Processor
2007
narzędzie do konwersji i kalibracji rastrów oraz transformacji pomiędzy układami wsp.
geodezja, fotogrametria
Narzędzie napisane w ramach etatu w Dephos sp. z o.o., służące geodetom i fotogrametrom jako uniwersalna platforma do efektywnej korekcji obrazów rastrowych. Stworzony w 2007 autorski program był odpowiedzią na potrzeby geodetów w zakresie przetwarzania rastrów (zdjęć naziemnych, map lotniczych).
M.Kupaj zaproponował elastyczny sposób rozwiązania tego problemu, oparty o możliwości przepływów danych, które w praktyce zastosował podczas pisania BluePrint Modelera w latach 2003-2005. Dzięki swobodnej możliwości konfiguracji, stworzenie mechanizmu konwersji zgodnie z potrzebami użytkowników zajmowało tylko parę minut. Intuicyjny mechanizm aplikacji pozwalał użytkownikowi skoncentrować się na pracy, zamiast na poznawaniu kolejnego mikronarzędzia. Aplikacja posiadała m.in. moduły konwersji pomiędzy formatami, moduły konwersji współrzędnych obrazu pomiędzy układami, moduł usuwania dystorsji, moduł analizy i usuwania winietowania. Sukces rozwiązania i zastosowania mechanizmu przepływów skłonił Autora do zaprojektowania podobnego narzędzia - do przetwarzania danych tekstowych (TextLineProcessor), który również został przychylnie przyjęty w firmie.

GPS Navigator
2006-2007
kompleksowe narzędzie do wspomagania nalotów fotogrametrycznych przy pomocy zdalnie sterowanego helikoptera wyposażonego w odbiornik GPS i zdalnie sterowany aparat
Napisany w ciągu kilku miesięcy, w ramach pracy etatowej w firmie fotogrametrycznej Dephos sp. z o.o., autorski program pozwalał na kompleksowe zarządzanie nalotem eksperymentalnego zestawu do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych. Aplikacja dysponowała szeregiem funkcjonalności, przydatnych zarówno w procesie przygotowania nalotu (plan lotu, określenie ramek i pokrycia terenu), przygotowania map (kalibracja, podgranie map i zdjęć), połączenia ze śmigłowcem (GPS przez radiomodem oraz podłączona kamera i widok poprzez okno podglądu), asystowaniem w nawigacji (dynamiczny podgląd 2D/3D wraz z punktami kontrolnymi) i eksportu danych do innych formatów.
Aplikacja pozwalała również użytkownikowi na załadowanie wysokościowej mapy terenu (łącznie z możliwością zdefiniowania wielkości przeszkód - np. budynków), aby móc sprawnie i intuicyjnie na płaskiej bądź przestrzennej mapie śledzić pozycję śmigłowca. Aplikacja udostępniała również panel wskaźników kontrolnych, takich jak bieżąca prędkość lub wysokość.

GPS Tracker
2006
aplikacja mobilna do geodezyjnego pomiaru punktów z użyciem GPS
geodezja, gis, pomiary współrzędnych
Napisany w 2006 program na palmtopa - PDA (PocketPC), umożliwiający sprawdzenie pozycji i pomiar punktowy (seria pomiarów) z wizualnym określeniem dokładności. Program napisany pod kątem posiadanego doświadczenia geodezyjnego został wyposażony w moduł przeliczania współrzędnych na układ 1992.
Program wizualizował dokładność pomiaru punktowego w intuicyjny sposób, posiadał też moduły logowania i wyświetlania pokonanej trasy na prostej mapie.

Doświadczenie zdobyte w realizacji projektu zaowocowały pomyślnie stworzonymi projektami, związanymi z GPS i technologiami mobilnymi, opracowanymi przez Autora w następnych latach.

FastCheck++
2006
portal serwisowy www do wspomagania procesu testowania i kontroli jakości
Quality Assurance, zapewnianie jakości, bugtracking, zarządzanie projektami, ADB
Intuicyjny portal intranetowy napisany w 2006 w j. ang, w ramach pracy etatowej w Advanced Digital Broadcast (światowej klasy producenta dekoderów tv/set-top-box), przeznaczony do wspomagania procesu zarządzania, testowania (kontrola jakości), integracji oraz raportowania. Portal oparty o silnik bazodanowy (MySQL), powstał w wyniku pomysłu Autora na integrację dotychczasowej wiedzy i chęć optymalizacji pracy działu IPTV. Serwis pozwalał na tworzenie, przechowywanie i weryfikację zestawów testowych dla rozwijanych w firmie projektów, w postaci wygodnej checklisty. Aplikacja umożliwiała sprawne zarządzanie zgłaszanymi zgłoszeniami, posiadała zarówno własny, niezależny mechanizm przechowywania i zarządzania błędami, jak i wykorzystywała możliwość bugtrackera Bugzilla. Aplikacja posiadała również możliwość porównywania checklist dla kolejnych wersji oprogramowania (tzw. releasów). Dzięki wbudowanym modułom raportującym można było szybko pozyskać dokumenty gotowe do przedstawienia menadżerom projektów. Autor wyposażył aplikację również w szczegółową dokumentację działania oraz instalacji serwisu w systemach Linux/Unix.

BluePrint Modeler
2003-2005
system do rekonstrukcji fotogrametrycznych i modelowania obiektów 3D
fotogrametria, geodezja, wirtualna rzeczywistość (VR)
Zakończona w 2005 aplikacja do kompleksowego wykonywania rekonstrukcji fotogrametrycznych. Aplikacja powstała w wyniku badań i zainteresowań M.Kupaja w zakresie geodezji, fotogrametrii oraz rekonstrukcji obiektów 3D.

Program posiadał rozwiązania dedykowane rekonstrukcjom przeprowadzanym z rzutów ortogonalnych, czyli popularnych schematów architektonicznych. Aplikacja pozwalała na podstawie zdjęcia bądź skanu schematu utworzyć zrektyfikowane obrazy (poddane m.in. korekcji zniekształceń dystorsji oraz perspektywicznych), umożliwiające tym samym dokładny fotogrametryczny pomiar i stworzenie przestrzennego modelu obiektu.
System został wyposażony w moduł CAD (edycyjny) oraz fotogrametryczny, pozwalający na sprawne dokonanie prac w zakresie korekcji zdjęć lub planów, służących do rekonstrukcji.
Zaimplementowane w aplikacji mechanizmy pozwalały na rekonstrukcję siatki modelu, a zapewniając możliwości pokrycia obiektu wyciągniętą ze zdjęcia teksturą, użytkownik otrzymał potężne narzędzie do rekonstrukcji obiektów nisko-poligonowych 3D. BluePrint Modeler był projektowany jako niezależny i spójny system, niewymagający innych programów CAD do działania. Aplikacja posiadała również możliwość eksportu gotowego obiektu do formatu VRML.

Moduł Korekcji Dystorsji Soczewki
2005
program do kalibracji i korekcji dystorsji sferycznej
dystorsja, korekcja jakości obrazu, fotogrametria
Program przeznaczony do korekcji dystorsji (aberracji sferycznej występującej w aparatach fotograficznych). Bazujący na procedurach BluePrint Modelera i "ubrany" w wersję zewnętrzną, nie wymagającą BPM.
Więcej informacji można znaleźć na podstronie dotyczącej zniekształceń sferycznych.
Możliwości systemu:
 • automatyczna kalibracja dystorsji sferycznej z zapisem odpowiedniego profilu,
 • zarządzanie wykonanymi profilami dystorsji,
 • automatyczna korekcja na podstawie bazy profili dystorsji,
 • wyświetlanie wykresu dystorsji,
 • korekcja dystorsji zarówno dla obrazów, jak i animacji (AVI),
 • możliwość nadawania dystorsji zdjęciom,
 • wykonana baza profili dla kilkunastu popularnych aparatów znajdujących się na rynku,
 • praca wsadowa z możliwością wyostrzania zdjęć po usunięciu dystorsji

CripTalk
2005
komunikator internetowy P2P z funkcją szyfrowania
edukacja, ochrona informacji
CripTalk był napisaną wspólnie z Maciejem Gawłem aplikacją, będącą zaliczeniem w ramach laboratorium ochrony danych w systemach i sieciach komputerowych na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Prosty komunikator internetowy z możliwością obsługi połączeń P2P, wyposażony w mechanizmy kryptograficzne, zapewniające poufność informacji był ciekawym wyzwaniem, pozwalającym na sprawdzenie nabytych w poprzednich latach umiejętności programistycznych.
Aplikacja w założeniu pozwalała na komunikację z wieloma użytkownikami, zarówno poprzez upubliczniony wówczas protokół komunikacyjny popularnego komunikatora Gadu-Gadu, jak i własny protokół wymiany danych poprzez połączenia bezpośrednie. Alternatywny mechanizm komunikacji był rozwinięty jako odpowiedź na częste w tych latach problemy z dostępnością sieci Gadu-Gadu.

Dzięki bogatej wbudowanej funkcjonalności i autorskiemu protokołowi wymiany danych, możliwe było zarówno wysyłanie tekstu, grafiki jak i wysyłanie plików. Zastosowanie technik kryptograficznych pozwalało na prezentację mechanizmów zachowania poufności w sieciach komputerowych.

Ultra Betonoskop
2002-2005
obliczenia wytrzymałości dla pomiarów betonoskopem ultradźwiękowym
Program przeznaczony jest do badań nieniszczących betonu (żelbetu) wg obowiązującej normy, PN oraz instrukcji ITB.
Aplikacja przyspiesza procedury obliczeniowe cech wytrzymałościowych betonu przy zastosowaniu betonoskopu ultradźwiękowego produkcji krajowej, a przede wszystkim produkcji szwajcarskiej firmy PROCEQ. Zawarty w programie terminal pozwala automatycznie załadować dane pomiarowe z betonoskopu ultradźwiękowego do pamięci komputera (poprzez łącze szeregowe).
Program wyznacza klasę i ocenia jakość betonu na podstawie wsk. zmienności i wsp. jednorodności.
Wyniki na wspólnym arkuszu - wydruku: orzeczenia oraz przebieg wyznaczania oraz przebieg wyznaczania parametru hipotetycznego.
Program umożliwia tym samym wyznaczanie cech fizycznych betonu.

Aplikacja jest obecnie dostosowana do systemów Windows XP/Vista/7.

Beton Chudy
2005
projektowanie receptury dla betonu chudego
Ukończony w 2005 roku program, przeznaczony jest do projektowania mieszanek z betonu chudego (BC). Program stanowi kontynuację linii programów do projektowania mieszanek.

Aplikacja posiada interfejs zbliżony do programu GRC, procedury obliczeniowe dotyczą jednak projektowania betonu chudego wg obowiązującej normy PN-S-96013.

Program pozwala drukować orzeczenia z obliczonymi optymalnymi recepturami.


Aplikacja została dostosowane do systemów Windows XP/Vista/7.

GRC
2004
projektowanie receptur grunto-cementowych
wspomaganie projektowania mieszanek
W 2004 roku powstał kolejny projekt we współpracy z Maciejem Gawłem oraz Laboratorium Drogowym w Zielonej Górze. Tym razem został stworzony program do projektowania mieszanek grunto-cementowych. Program znajduje zastosowanie w dziedzinie badań laboratoryjnych z zakresu drogownictwa i budownictwa.

Program przeznaczony jest do projektowania tworzyw grunto-cementowych (GRC) o wytrzymałości (R28=1,5 ; 2,5 i 5,0 MPa) z przeznaczeniem na podłoże cementowe
(1,5 MPa) oraz podbudowy cementowe (2,5 i 5,0 MPa) na warstwę dolną lub górną.
Program uwzględnia wykonanie zarobów próbnych na bazie wskazanych i zakwalifikowanych wcześniej materiałów do robót drogowych (grunt, cement), oznaczanie wytrzymałości (R7 i R28) z wyznaczeniem Copt na podstawie wykresu. Program umożliwia obliczanie ilości składników C, G, W w przeliczeniu na 1m2 (gdy cement rozkładany jest bezpośrednio na gruncie stabilizowanej działki) lub na 1m3 (gdy GRC przygotowane jest w betoniarce).

Prace nad programem GRC zaowocowały powstaniem jego odpowiednika do projektowania mieszanek z betonu chudego - programu Beton Chudy, wydanego w 2005r.

MN-Calc UGC
2003
badania odkształceń/nośności nawierzchni
obliczenia ugięć sprężystych nawierzchni podatnych
W 2003 roku, podobnie jak w przypadku programu do VSS, we współpracy z Maciejem Gawłem stworzony został program do obliczeń nośności nawierzchni. Był to drugi program, zapewniający alternatywny sposób pozyskiwania danych (w części zautomatyzowany) przy pomocy kalkulatora Casio CFX-9850.

Program przeznaczony jest do wyznaczania ugięć sprężystych przy współpracy z ugięciomierzem - belką Benkelmana.
Program umożliwia wprowadzanie odczytów z belki do kalkulatora typu CASIO CFX-9850 ręcznie (wprowadzanie automatyczne, przy wykorzystaniu czujników elektronicznych możliwe do odpłatnego zamówienia).
W warunkach laboratoryjnych kalkulator (jako baza wyników pomiarów) podłącza się do komputera poprzez łącze RS-232 (szeregowe).
Aplikacja umożliwia obliczanie ugięć (również w postaci graficznej), wyznaczanie nośności wg kategorii ruchu, zgodnie z obowiązującymi katalogami /BDiM/ GDDKiA.

MN-Calc VSS
2003
obliczenia nośności nawierzchni
badania nawierzchni statyczną płytą VSS
W 2003 roku, we współpracy z Maciejem Gawłem stworzony został program do obliczeń nośności nawierzchni.
Był to pierwszy program, zapewniający alternatywny sposób pozyskiwania danych (w części zautomatyzowany) przy pomocy kalkulatora Casio CFX-9850.

Program przeznaczony jest do wyznaczania nośności przy współpracy z aparatem VSS.
Aplikacja umożliwia wyznaczanie modułów odkształcenia wg metody obciążeniowej (M1,M2), umożliwiając tym samym ustalenie wskaźnika zagęszczenia Wz.
Program umożliwia wprowadzanie odczytów z aparatu VSS do kalkulatora CASIO CFX-9850 (wprowadzanie automatyczne, przy wykorzystaniu czujników elektronicznych może zostać wprowadzone odpłatnie na życzenie klienta).
Import danych z kalkulatora następuje poprzez łącze RS-232 (szeregowe).
Dostępny jest też wydruk orzeczenia kwalifikacyjnego z pomiaru z wykazaniem zależności między modułami w relacji do wsk. zagęszczenia.

Labor Tech 2
2001
klasyfikacja gruntów na podstawie analizy sitowej
laboratoria drogowe, geotechnika
Kolejny program z serii Labor Tech, przeznaczony do analizy sitowej gruntu. Powstała w 2001 aplikacja umożliwiała klasyfikację przedmiotową gruntów na podstawie badań laboratoryjnych. Aplikacja na podstawie uziarnienia (wyznaczonego analitycznie i graficznie) określała rodzaj gruntu (np. P0, Pr, Ps...itp), oznaczała wsk. różnoziarnistości, wsk. filtracji k10, umożliwiała wprowadzanie innych parametrów wyznaczonych laboratoryjnie.
Wyniki przedstawiane były na wydruku - arkuszu orzeczenia klasyfikacyjnego.

W aplikacji wykorzystano doświadczenie zdobyte przy stworzeniu poprzednich programów (zarówno dla DOS jak i Windows) - program był intuicyjny i wygodny w obsłudze. Z tego też względu program Labor Tech 2 cieszył się swego czasu dużą popularnością.

W 2009 roku w SkyRaster zakończono sprzedaż programu na wersji 1.5. Tym samym w sprzedaży pojawił się następca - program Labor Tech 2 PRO, zapewniający jeszcze bardziej intuicyjną i kompleksową obsługę obliczeniową, łącznie z uwzględnieniem normy unijnej.

Labor Tech 1
2000
oznaczanie wilg. optymalnej i wsk. zagęszczenia wg met. Proctora (geotechnika)
program dla Windows 95
Intuicyjny program dla laboratoriów drogowych miał swoją premierę w 2000r dla systemu Windows 95.

Program został napisany od podstaw, bazując na doświadczeniu zdobytym przy jego pierwowzorze - wersji dla systemu DOS oraz przy programie Młotek Schmidta N dla Windows. Powstała wersja posiadała efektywny system wyświetlania orzeczeń, który z pewnymi poprawkami jest wykorzystywany również w obecnie sprzedawanych wersjach.

Program przeznaczony jest do oznaczania:
 • wilgotności optymalnej gruntu budowlanego (drogowego) wg met. PROCTORA,
 • wskaźnika zagęszczenia gruntu wg met. PROCTORA na etapie robót ziemnych w drogownictwie, przekopach ulic, itp., przygotowania podłoża pod budowę obiektów budowlanych.
Wyniki obliczeń i wykresy prezentowane są w postaci estetycznego orzeczenia z możliwością jego wydrukowania.

Program posiada najnowsze aktualizacje (dostosowanie do Windows XP/Vista/7) i jest obecnie dostępny w sprzedaży.

Geo-Wyr
2000
aplikacja przeznaczona do wyrównania sieci poligonowych metodą ścisłą
geodezja, obliczenia ciągów poligonowych, analiza dokładności
Bazując na rosnącym doświadczeniu w zakresie opracowywania geodezyjnych aplikacji obliczeniowych, Autor postanowił stworzyć aplikację do wspomagania obliczeń wyrównania sieci poligonowych metodą ścisłą.

Działanie powstałego w 2000r. programu obejmowało możliwość określenia parametrów ciągu poligonowego, uzyskanych z pomiarów geodezyjnych. Na podstawie określenia punktów stałych i określeniu połączeń pomiędzy ciągami, aplikacja była w stanie przeprowadzić automatyczne wyrównanie, podając jednocześnie obszerne informacje na temat dokładności zastosowanego rozwiązania.

Dodając możliwość wydruku orzeczeń dokładnościowych, z bogatymi możliwościami konfiguracji, program pozwalał na szybkie i sprawne pokonanie skomplikowanych i żmudnych obliczeń geodezyjnych.

Geo Unit 2000
2000
aplikacja przeznaczona do wspomagania przeprowadzania geodezyjnych scaleń gruntu
geodezja urządzeniowo-rolna
Stworzona w 2000r. aplikacja jako zwieńczenie prac dot. przeprowadzenia geodezyjnych scaleń gruntu, była jednym z większych osiągnięć Autora na tym polu w ówczesnym czasie.
Aplikacja pozwalała na wczytanie wcześniej zwektoryzowanych danych (zbioru poligonów, konturów klasyfikacyjnych) w celu automatycznego ich przetworzenia i dokonania procesu scalenia. Jednym z ważniejszych elementów aplikacji był unikalny autorski system pozwalający na podstawie granic działek i użytków wyznaczyć fragmenty działek, które leżą na poszczególnych konturach klasyfikacyjnych. System wykonywał tę pracę całkowicie automatycznie.
Następnie uzyskane dane można było zweryfikować na mapie, której wyświetlenie również umożliwiał program. Użytkownik mógł wygodnie porównać dwie działki i ustawić opcje scalenia. Mapa scalenia mogła być wyeksportowana do programu MikroMap.
Finalnie użytkownik mógł wydrukować zarówno mapy scaleniowe, jak i rejestry i wykazy zmian gruntowych.

Region Maker 2000
2000
aplikacja przeznaczona do wektoryzacji konturów użytków klasyfikacyjnych działek rolnych
geodezja urządzeniowo-rolna
Wraz z potrzebą wykonania projektu scalenia działek, powstał szereg narzędzi do tego celu, a stworzony w 2000r. Region Maker był kolejnym z nich.

Program wczytywał i wyświetlał dane - zwektoryzowane i pomierzone na mapie punkty (uzyskane np. przy pomocy programu Raster Transformator 2000).
Przy pomocy programu Region Maker można było w szybki i prosty sposób tworzyć kontury użytków klasyfikacyjnych - łącząc punkty ich granic. Zwektoryzowane kształty mogły być również poddawane edycji.

Podobnie jak Polygon Maker i ten program posiadał funkcjonalności, pozwalające na domykanie kształtów, szybkie i sprawne wskazywanie punktów oraz opisywanie powstałych regionów. Oczywiście, dla każdego regionu można było opisać jego klasę, np. R-IIIA, Ł-IIIB...itp

Efekty pracy były zapisywane do odpowiedniego pliku, zawierającego zwektoryzowane kontury klasyfikacyjne (regiony) działek rolnych.

Polygon Maker 2000
2000
aplikacja przeznaczona do wektoryzacji działek rolnych
geodezja urządzeniowo-rolna
Wraz z potrzebą wykonania projektu scalenia działek, powstał szereg narzędzi do tego celu, a stworzony w 2000r. Polygon Maker był jednym z nich.

Program wczytywał i wyświetlał dane - zwektoryzowane i pomierzone na mapie punkty (uzyskane np. przy pomocy programu Raster Transformator 2000).
Przy pomocy programu Polygon Maker można było w szybki i prosty sposób tworzyć kontury działek rolnych - łącząc punkty ich granic. Zwektoryzowane kształty mogły być również poddawane edycji.

Program posiadał funkcjonalności, pozwalające na domykanie kształtów, szybkie i sprawne wskazywanie punktów oraz opisywanie powstałych poligonów.

Efekty pracy były zapisywane do odpowiedniego pliku, zawierającego zwektoryzowane poligony działek rolnych.

Raster Transformator 2000
1999
aplikacja przeznaczona do kalibracji (georeferowania) rastrów w celach wektoryzacyjnych
geodezja, kalibracja map, wektoryzacja
Napisany w 1999r. Raster Transformator był podręcznym narzędziem geodezyjnym do pobierania współrzędnych z rastrów (Autor wykorzystywał go łącznie z programami PMK-2000, RMK-2000 i GEOUNIT do wykonania scalenia gruntów w ramach przedmiotu geodezji w Technikum Geodezyjnym w Zielonej Górze.

W celu prawidłowego ustalenia współrzędnych punktów, program miał wbudowany moduł kalibracji mapy poprzez dwa wybrane punkty dostosowania.

Aplikacja została wyposażona w celownik, ułatwiający precyzyjne pobranie punktu. Dodatkowo była też możliwość ręcznego wpisania współrzędnych.
Pobrane punkty były automatycznie przeliczane na układ terenowy przy pomocy transformacji met. Helmerta (dlatego też na początku użytkownik musiał określić wspomniane 2 punkty dostosowania).

Finalnie pomierzone graficznie współrzędne były eksportowane do czytelnego pliku tekstowego w celu użycia ich w dalszej pracy.

Młotek Schmidta N
1999
obliczenia wytrzymałości dla pomiarów młotkiem Schmidta N
wersja 2.X pod Windows
Pierwsza wersja dla Windows z serii programów drogowych. Wersja pozwalająca na uruchomienie w systemie Windows 95, pozwalała na wygodną pracę, znacznie bardziej efektywną, niż pierwowzór stworzony trzy lata wcześniej dla systemu DOS

Zwiększona jakość wydruku orzeczeń i duża intuicyjność interfejsu aplikacji sprawiły, iż seria programów Młotek Schmidta okazała się jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych aplikacji napisanych przez M.Kupaja i rozwijanych nadal przez firmę SkyRaster.

Program przeznaczony był do badań nieniszczących betonu (żelbetu) wg obowiązującej normy PN oraz instrukcji ITB.
Aplikacja przyspieszała procedury obliczeniowe cech wytrzymałościowych betonu z jego klasyfikacją (określeniem klasy betonu) oraz oceną jakości betonu na podstawie wskaźnika zmienności i wsp. jednorodności.
Wyniki z przebiegiem obliczeń prezentowane były w postaci orzeczenia wraz z prezentacją parametru hipotetycznego na wydruku.

W 2008 roku w SkyRaster zakończono sprzedaż programu w wersji 2.X. Tym samym w sprzedaży pojawił się następca - program Młotek Schmidta w wersji 3.X (\EU), zmodernizowany o możliwość obliczeń na podstawie normy unijnej.

Labor Tech 1 (DOS)
1997-1998
oznaczanie wilgotności optymalnej i wskaźnika zagęszczenia gruntu
wg metody Proctora
Pierwsza wersja programu Labor Tech 1 napisana dla systemu DOS. Program był przeznaczony do oznaczania:
 • wilgotności optymalnej gruntu budowlanego (drogowego) wg met. PROCTORA,
 • wskaźnika zagęszczenia gruntu wg met. PROCTORA na etapie robót ziemnych w drogownictwie, przekopach ulic, itp., przygotowania podłoża pod budowę obiektów budowlanych.
Aplikacja zawierała quasi-okienkowy interfejs (przypominający Windows), w odróżnieniu od programu Młotek Schmidta N, który pracował w trybie tekstowym (czysty "DOS"). Doświadczenia zdobyte przy tworzeniu gier komputerowych w trybie graficznym zaowocowały użyciem i rozwojem autorskiego silnika wyświetlania danych, umożliwiającego wygodną pracę.
Aplikacja posiadała szerokie możliwości konfiguracyjne oraz posiadała dwa niezależne moduły obliczeniowe, łącznie z obsługą interpolowanego wykresu.
Wysoka jakość wykonania programu i drukowanych orzeczeń była charakterystyczną cechą programu. Aplikacja stała się pierwowzorem dla wersji Windowsowych, które były tworzone w następnych latach. Jednocześnie Labor Tech 1 w wersji DOS był ostatnim programem, napisanym dla tego systemu.

Młotek Schmidta N (DOS)
1996
badania nieniszczące betonu/żelbetu
przy użyciu Młotka Schmidta N
Pierwsza poważna aplikacja obliczeniowa, prekursor aplikacji komputerowych SkyRaster. Stworzona dla firmy PRO-TECH na podstawie wieloletniego doświadczenia inż. Czesława Kupaja. Aplikacja zapewniała zgodne z normą obliczenia i stała się podstawową pomocą w obliczeniach wytrzymałości betonu w wielu laboratoriach w Polsce.

Program przeznaczony był do badań nieniszczących betonu (żelbetu) wg obowiązującej normy PN oraz instrukcji ITB.
Aplikacja przyspieszała procedury obliczeniowe cech wytrzymałościowych betonu z jego klasyfikacją (określeniem klasy betonu) oraz oceną jakości betonu na podstawie wskaźnika zmienności i wsp. jednorodności.
Wyniki z przebiegiem obliczeń były prezentowane w postaci orzeczenia wraz z prezentacją parametru hipotetycznego na wydruku.

Aplikacja została napisana w PASCALU i posiadała interfejs w popularnym trybie tekstowym DOS. W zakresie oprogramowania drogowego była to jedyna aplikacja obliczeniowa napisana przez M.Kupaja, która została wydana w trybie tekstowym. W następnych bowiem aplikacjach nacisk został położony również na zwiększenia intuicyjności interfejsu - i tym samym aplikacje pracowały już w trybie graficznym i okienkowym.


© 2011-2018 SkyRaster Blog firmowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie ze strony lub produktów oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.